Haber

Yemen’deki Husiler, ateşkesi yenilemek için memur maaşlarını ödemekte ısrar ediyor

Yemen’de İran destekli Husiler, kontrolleri altındaki bölgelerdeki memur maaşları ödenmeden hükümetle ateşkesi yenilemenin mümkün olmayacağını açıkladı.

Husi bağlantılı SABA haber ajansının haberine göre, Husiler Yüksek Siyasi Şurası Başkanı Mehdi el-Maşat, Yemen’deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere dün başkent Sana’a gelen Umman heyetiyle bir araya geldi.

Mashat görüşmede, “Yemen halkının memur maaşlarının ülkenin petrol ve doğalgaz gelirlerinden karşılanması, tüm liman ve havalimanlarının açılması olarak özetlenebilecek haklı talepleri karşılanmadan ateşkese varılması mümkün değildir” dedi. . terimini kullandı.

Mashat, Yemen halkının refahı ve istikrarı için adil bir barış istediklerini söyledi.

Yemen’de Husi kontrolündeki bölgelerde yarım milyona yakın memur, Merkez Bankası’nın çift başlı yapısı ve iç savaş nedeniyle yıllardır maaşlarını alamıyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan’da Yemen hükümeti ile Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay süreyle askıya alma konusunda anlaştığını ve daha sonra ateşkesin iki kez uzatıldığını duyurdu. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim’de sona erdi.

Yemen hükümeti, Husilerin kontrolündeki bölgelerden elde edilen tüm gelirlerin memur maaşlarının ödenmesi karşılığında Aden’deki Merkez Bankası’na aktarılması kuralını koyuyor.

Husiler ise memur maaşlarının devlet kontrolündeki petrol ve gaz gelirlerinden ödenmesini istiyor.

Umman’dan bir heyet, Yemen’deki son gelişmeleri görüşmek üzere Husilerin kontrolündeki başkent Sana’ya gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu